Porady

W zakładce „Porady” znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące nie tylko zabezpieczania nagrobka i innych jego elementów, ale przede wszystkim pielęgnacji i czyszczenia. Co więcej, to także źródło wiedzy o dodatkach z granitu wykonywanych przez naszą firmę.

W każdym granitowym wazonie czy misie oferowanej przez naszą firmę znajduje się otwór, umieszczony z tyłu, który ma za zadanie odprowadzać wodę na zewnątrz. Kwiaty wkładane są bezpośrednio do plastikowego wkładu umieszczonego we wnętrzu misy lub wazonu. Przed sezonem zimowym zawsze warto sprawdzić, czy w otworze odprowadzającym nie zalegają żadne zanieczyszczenia i czy jest on udrożniony.

Każdy główny otwór wazonu lub misy polecamy dodatkowo zabezpieczyć grubą folią, dzięki której woda nie dostanie się do środka. Taki zabieg pozwoli na uniknięcie ewentualnego pęknięcia granitowego dodatku pod wpływem niskiej temperatury.

Zazwyczaj do wyczyszczenia nagrobka wystarczy wilgotna gąbka lub ścierka, którą należy przetrzeć polerowane powierzchnie. W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń można wykorzystać wodę z dodatkiem delikatnych detergentów lub dostępnych na rynku specjalnych preparatów kamieniarskich do konserwacji i pielęgnacji kamienia.

Zalecamy uwagę przy używaniu zniczy. Po rozlaniu na płytę nagrobną wosku lub parafiny może utworzyć się na jej powierzchni tłusta plama, która nie dość, że nie prezentuje się estetycznie, to dodatkowo jest niezwykle trudna do usunięcia. Stąd rekomendujemy stosowanie przezroczystych podkładek pod znicze lub w ogóle unikania szklanych, zalewanych zniczy, które pękają pod wpływem różnych czynników.

Każdy nagrobek można ubezpieczyć stosunkowo niewielkim kosztem. Takie ubezpieczenie chroni m.in. przed ewentualnymi szkodami (np. spadającymi gałęziami lub nawałnicami itp.), a także zdarzającymi się na cmentarzach kradzieżami czy dewastacją pomnika.

Nasza firma oferuje zabezpieczenie w postaci oznaczenia wazonów, mis czy lampionów granitowych inicjałami osoby zmarłej (w dyskretnym, niewidocznym na pierwszy rzut oka miejscu).

Wybierając granit na schody zewnętrzne, należy pamiętać o tym, że podczas opadów deszczu lub śniegu polerowana powierzchnia staje się śliska, co może grozić ewentualnym upadkom. Można jednak temu zapobiec, stosując do wykonania schodów płomieniowany granit. Metoda płomieniowania to alternatywa dla polerowania i ma ona na celu wytworzenie pod wpływem wysokiej temperatury chropowatej wierzchniej warstwy, która będzie mieć antypoślizgową strukturę. Dzięki temu mokre lub wilgotne schody nie będą stanowić niebezpieczeństwa.

Podczas zamawiania parapetów zewnętrznych z granitu, warto pamiętać o tym, aby przy ich tworzeniu zostało wykonane nacięcie wzdłuż wystającej krawędzi parapetu, czyli tzw. kapinos. Zapobiegnie to spływaniu wody po elewacji podczas opadów, dzięki czemu nie ulegnie ona zabrudzeniu czy zniszczeniu.